MATEJ HORVÁTH a TATRA
16.04.2013 - 14.06.2015
MATEJ HORVÁTH a TATRA
Výstava, ktorú máte možnosť vidieť v priestoroch OC Max Trnava prezentuje práce žiakov Základnej umeleckej školy na Mozartovej uliciv Trnave, ktoré vznikli pod vedením najmladšej generácie pedagógov školy, Mgr. art Miroslava Trubača a Mgr. Moniky Rehákovej.
Koncept výstavy tvorí séria malieb MATEJA HORVÁTHA, inšpirovaných masovou kultúrou. Autor je žiakom ateliéru Mgr. art Miroslava Trubača. Dielo „TATRA" - veľký model papierového auta je výsledkom kolektívnej práce dvoch ateliérov - ateliéru Mgr. art Miroslava Trubača a Mgr. Moniky Rehákovej.
MATEJ HORVÁTH (4. roč. SŠ)
Mladý autor, študent absolventského ročníka II. stupňa ZUŠ (stredné školy) v sérii malieb prezentuje svoj pohľad na spoločnosť, v ktorej žije. Práce na prvý pohľad zaujmú humorným námetom, ktorý však nie je plytkým vtipom, ale ironickým pohľadom na svet masmédií, konzumnej spoločnosti a popkultúry, ktorá sa stala našou každodenou realitou a tou lepšie stráviteľnou pravdou?
Diela sú vytvorené technikou maľby akrylom na plátno a preglejku.
„TATRA"
Autori: Marek Rosina (9. roč. ZŠ), Radovan Novanský (8. roč. ZŠ), Erik Peško (8. roč ZŠ), Matej Kubov (8. roč. ZŠ), Stanislav Daniš (9. roč. ZŠ), Ján Mudrík (8. roč. ZŠ), Filip Huraj (9. roč. ZŠ)
Projekt dvoch ateliérov vznikol z prvotných nákresov na spôsob papierových skladačiek, ktoré kedysi vydával časopis ABC, zo zakúpenia plastového modelu identickej Tatry a prvotných skíc, v ktorých bola celá Tatra "rozobratá" v zmenšenej mierke. Týmto spôsobom si mohli žiaci overiť, či sú schopní čítať technické výkresy a preniesť dané veci do reálneho sveta.
Rovnako remeselná zručnosť a jej rozvíjanie u detí sa dostala do popredia v dnešnej dobe, kedy deti strávia väčšinu času za PC a nemajú šancu sa dostať k podobným materiálovým realizáciám.
Tatra bola vytváraná z obalových kartónov a krabíc, bola spájaná spojovacím materiálom (lep, sk-pásky). Krabice samotné sa používajú na transport vecí, ktoré prepravujú nákladné autá, ako aj Tatra. Po vybalení vecí krabica stráca svoj význam, stáva sa zbytočnou, a my sme týmto projektom dali danému odpadovému materiálu iný rozmer a zmysel.
Želám Vám príjemnú kultúrnu jazdu!
Mgr. art Miroslav Trubač, pedagóg VO